Severská chůze, nordic walking, nebo prostě jen chůze s holemi, trekingovými holemi – dá se to to nazývat různě, ale řeč je stále o tom jednom. Správně se lze dovtípit, že kolébkou bude některá ze severských zemí, je jí konkrétně Finsko.
O co se vlastně jedná?
Principem je svižná chůze za pomoci speciálních sportovních holí. Střídání nohou a holí připomíná pohyb na běžkách. Díky holím zapojíme do pohybu téměř celé tělo a tedy všechny svalové partie. Oproti obyčejné chůzi nám pracuje i horní polovina těla a chůze je tedy přirozeněji rychlejší, aktivnější. Díky holím dochází ke zlepšení držení těla, celkovému odlehčení, ale také spalování většího množství kalorií.
Důležité je osvojit si správnou techniku chůze, díky které bude vše fungovat tak, jak má. Je možné si instruktážní videa najít na internetu, nebo si zaplatit lekci.
Co je k této aktivitě potřeba?
Bez holí by to určitě nešlo. Takže základem je pořízení kvalitních holí, dají se sehnat ve sportovních prodejnách nebo i v internetových obchodech. Hole jsou v zásadě dvojího typu – buď skládací, nebo teleskopické. Je určitě vhodné si hole před koupí vyzkoušet, osahat, a zjistit, zda se nám dobře drží a jdou dobře nastavit na naši výšku.
Dále už nám postačí pouze kvalitní obuv, určena pro terén, do kterého se rozhodneme vydat a vhodné oblečení.
Pro koho se nordic walking hodí?
Tato aktivita prakticky nemá omezení, je vhodná pro kohokoliv, kdo je schopen chůze za pomoci uvedených holí, tedy děti, aktivní dospělí, i senioři, nebo osoby, které mají s běžnou chůzí problémy. Každý se pak samozřejmě vydá na takovou cestu, kterou mu jeho zdravotní stav dovolí.
Kde provozovat chůzi s holemi?
Ani zde není příliš omezení. Dá se chodit v parku, po lesních pěšinách, není třeba se však obávat ani náročnějšího terénu nebo vysokohorské túry.
Výhodou této aktivity je její bezprostřednost, není potřeba nic složitě chystat, plánovat, prostě do batohu sbalíte hůlky, a když budete mít náladu, zapojíte je do akce a budete si užívat radost z pohybu.