Možná si myslíte, že poklopy ud/ jsou jen obyčejnými kusy kovu nebo jiného materiálu, které se používají výhradně na kanalizacích. Opravdu tomu tak není, jedná se naopak o velmi potřebnou záležitost, na kterou jsou kladeny velké nároky. Věděli jste například, že spousta těchto prvků musí odolávat obrovskému zatížení, musí být nehořlavé, data propustné, voděodolné, těsné a tak podobně?
Vyberte vhodnou třídu zatížení
Při výběru vhodného poklopu je potřeba vzít v potaz hlavně i to, kde přesně chcete tento prvek využívat. Důležité je to z hlediska sneseného zatížení, které se samozřejmě u jednotlivých kusů liší. Je tedy potřeba se seznámit se všemi třídami zatížení, abyste věděli, jaká varianta pro vás a pro vaše potřeby bude nejvhodnější.
– A15 – prvky určené pro plochy, které jsou užívány jedině chodci, případně cyklisty (chodníky, cyklostezky)
– B125 – kromě chodníků vhodné i do obytných, pěších i parkovacích zón
– C250 – tokové mříže
– D400 – pozemní komunikace a parkovací prostory, zvládnou zatížení všemi typy silničních vozidel
– E600 – určené pro vysoké zatížení
– F900 – extrémní zatížení, například na letištích
Jaké další druhy existují?
Určitě vám je jasné, že kromě klasických poklopů určených na komunikace existují i jiné, které se používají jiným způsobem, a hlavně úplně jinde. Máte pravdu, kromě klasiky se ještě můžete setkat s poklopy na studny či šachty, dále s poklopy určenými na čerpací stanice, nebo třeba k bazénům. Je však jasné, že na tyto prvky jsou kladeny úplně jiné nároky než na ty, které používáme na komunikacích. Prvky určené k použití na studnách musí být například vyrobeny z nějakého odolného, avšak lehkého materiálu, který nepropustí dešťovou vodu. Prvky k bazénům musí mít zase zvýšené antikorozní vlastnosti.