Je již mnoho domácností v Čechách. Sice to na první pohled tak nevypadá, zvlášť když se podíváte k pokladnám supermarketů, jak a čím mají lidé narvané košíky. Ovšem realita je poměrně tvrdá. Nejenže jsou domácnosti na mizině, ale každá desátá je také zadlužená. A nejde tady pouze o hypotéky na dům nebo byt a úvěry na auto, které člověk poctivě splácí a zároveň je schopen si bokem něco ušetřit. Jde opravdu o život na dluh, kdy si lidé berou půjčky, aby jimi splatili jiné půjčky.
V poslední době je to i hodně diskutovaná věc v médiích, protože v předvolebním období se politici začínají o takzvané dlužníky a neplatiče zajímat a řeší, jak jim jejich situaci případně usnadnit. Přeci jen jsou to další voličské hlasy k dobru. Jsou lidé, kteří se do těžké finanční situace dostanou ne vlastní vinou nebo díky shodě nešťastných náhod. Pak jsou ale tací, pro něž je život na dluh životní filosofií a dělají to cíleně. Těm by se rozhodně pomáhat nemělo.
Jak se ale pádu mezi soukolí dluhů ubránit? Co pro to dělat?
· Mít dobré vzdělání
Ať je to výuční list, maturita nebo vysokoškolský titul. Ale ať je to něco, co Vás baví, pro co jste zapálení, v čem jste dobří a v čem najdete uplatnění.
· Mít dobrou práci
Stálý a trvalý příjem je důležitý, bohužel člověk často neovlivní, když mu zaměstnavatel najednou přestane platit, či dává platby s velkým zpožděním. Berte nohy na ramena, práce je všude dost!
· Mít naspořenou rezervu
Peníze pro strýčka příhodu – rozbitá pračka, motor u auta v háji, prasklý kotel a kdo ví, co ještě. Alespoň 100 000,- na spořicím účtu, na které můžete v případě nouze hned sáhnout.
· Vést si domácí účetnictví
Přehled o příjmech a výdajích během měsíce a roku je důležitý.
· Mít spolehlivého partnera
Aby Vás bez Vašeho vědomí do dluhů nezatáhl a nepřišli jste o střechu nad hlavou.
· Neutrácet nad své poměry