S rodokmenem byste měli začít co nejdříve, tedy v době kdy se máte ještě koho zeptat. Při svém pátrání můžete narazit na hodně informací, ale vždy se je snažte ověřit. Nejste v tom nikdy sami. Může vám pomoci internet, ale zejména matriční úřad.
4 tipy, které vám usnadní práci
1.) Začněte hned!
Že se bojíte tajemství, která nejsou příjemná? Taková má určitě každá rodina. Ale uvidíte sami, že se nakonec z takové práce může stát velmi snadno zábavný projekt. Ptejte se své babičky, dědečka, strýčka či maminky, ať vám vypráví své příběhy a pomohou vám tak sestavit obrázek o vašich příbuzných a jejich životě. Můžete k tomu využít například nadcházejících Vánoc. Pište si zejména data, jména, události, místa. Nejobtížnější je totiž dostat se přes poslední generace. Starší data jsou totiž daleko více obtížná k sehnání než ta současná. Uvidíte sami, že každý záznam pak bude v konečném důsledku velmi užitečný.
2.) Využijte internet jako prostředníka
Doplňte svůj strom o další členy. Takový proces zvládne téměř každý amatérský genealog anebo se můžete obrátit ještě pro pomoc na zkušené hledače . Díky tak širokým možnostem se můžete dostat i k žijícím příbuzných, o kterých jste dosud ani nevěděli.
3.) Ověřujte si pečlivě veškeré záznamy
Na internetu se můžete snadno setkat se shodou s někým jiným, ale co když je taková informace chybná? Stoprocentně můžete věřit jenom informacím, které si ověříte na vlastní pěst. Nechcete mít ve svém stromu života přece žádné omyly?! K tomu můžete použít například digitalizovanou církevní matriku.
4.) Zapište si i zdroje
Velmi důležité je také to, odkud jste daný údaj získali a také od koho. Udělejte si proto velmi podrobné záznamy, které vám pomohou se správně orientovat a pokračovat dál. Foťte, skenujte, kopírujte a ukládejte si veškeré papírové dokumenty.
Sestavování rodokmenu se můžete věnovat v podstatě po zbytek života. Vždy se totiž objeví něco nového a vy se tak bude dostávat do hlubších sfér života vašich předků.