Frézování v domácí dílně – frézka je stroj, který se uplatní i v opravárenství a v domácích dílnách. Výrobním nástrojem frézování je válcová fréza i nástroje, kotoučová fréza, tvarová fréza a tímto způsobem lze obrábět zpravidla rovinné či tvarové plochy. Frézováním lze zhotovit ozubená kola a velmi často i různé drážky. Frézování drážek je jednou z častých činností jak ve strojírenské výrobě, tak i v údržbě v domácích podmínkách kutilských dílen.
Výrobní stroje i nástroje pro frézování jsou dnes cenově dostupnější, než tomu bylo před třiceti, čtyřiceti lety, není tedy obvykle problém pořídit vybavení, jestliže jej budeme využívat jak pro sebe, tak i pro přátele a známé, anebo je mít k výdělečné činnosti. Frézovat je možné mnoho druhů kovových i nekovových materiálů, nejčastěji ocel, masivní tvrdé dřevo, dural, mosaz, bronz a titan.
Frézování drážek do kovu – údržbářské a domácí dílny využívají čelních válcových fréz na frézování průchozích drážek do různých kovových materiálů, nejčastěji do konstrukční oceli. Drážky mohou mít obdélníkový či čtvercový průřez, mohou to být „té drážky“, mohou to být i rybinové drážky, různých délek a rozměrů průřezu. K frézování drážek se používají obvykle frézky vyrobené z nástrojové rychlořezné oceli HSS.
Frézování dřeva – velmi často se v domácím prostředí uplatní frézy pro zhotovování drážek a dalších rovných povrchů v dřevěném masivu. Drážky ve dřevě slouží k jeho spojování nebo vytváření vzhledově zajímavých tvarů a povrchů. Frézování dřeva je sice méně náročné na kvalitu nástrojové oceli, ale velmi tu záleží na udržení požadovaného ostří nástroje a na jeho potřebných otáčkách. Frézování dřeva válcovou frézou se uplatní při výrobě oken, dveří, okenních a dveřních rámů, střešních konstrukcí, zahradních altánů, pergol a přístřešků, zábradlí, stolů, skříní atd.