Jak objemný batoh zvolit na rybaření, ovlivňuje více faktorů a nezřídka se stává, že mají rybáři pro každou akci jiný. Pro vláčení, nebo pro plavačkový prut s dlouhou procházkou podél vody se spíš hodí něco menšího, kam se vměstná opravdu jen to nejnutnější. Muškařům častokrát postačí v terénu jen objemné kapsy u vesty, nebo menší proutěný košík. To jsou však spíše výjimky a praktickou batožinu rybáři rozhodně ocení. Batoh může své místo zaujmout i jako praktický úložný prostor pro rybářské náčiní v kufru auta, a nezřídka je větší zavazadlo víceúčelové, tedy využitelné i v rámci outdoorových aktivit.
Základní vybavení a funkce
- Velikost batohu pro běžnou přepravu rybářských pomůcek a kratší dobu pobytu u vody se pohybuje v rozpětí od 30 do 60 litrů. Batohy o velikosti 75 litrů jsou určeny pro dlouhodobější akce, všechny modely jsou extrémně odolné a 100% nepromokavé. Expediční batohy se vyrábí v provedení nejčastěji od 90 do 120 litrů.
- Vnitřní část by měla být pogumovaná, ideální materiál pro základní konstrukci je nylon 600D, nebo B-POL 635D. Pogumovaný povrch brání promáčení a je snadno omyvatelný.
- Pro zajištění dostatečného komfortu by měla být vyztužena zádová část, a kvůli stabilitě a zabezpečení požadovaného tvaru batohu musí mít kvalitní výrobek zpevněné tvrzené dno.
- Samozřejmostí by měly být nastavitelné široké (alespoň 7 cm) polstrované popruhy a v horní části pevný transportní úchop.
- Batoh musí pojmout jeden nebo více složených teleskopických prutů včetně navijáků.
- Všechny zipy batohu musí odolávat průsakům vody, aby byla zajištěna 100% nepromokavost. Měly by mít dostatečně dlouhé, případně prodloužené úchytky.
- U větších batohů se předpokládá, že bude výrobce věnovat pozornost i kapsám. Několik předních a bočních kapes by mělo být základní součástí každého kvalitního rybářského batohu.
- Některé speciální výrobky mohou být upraveny jako prostor s plastovým boxem, vnitřní plastová schránka bývá vyjímatelná a tento typ zavazadla využijí především rybáři lovící na dírkách.