Pravdivá je zřejmě zlatá střední cesta. Klasické ocelové trubky z konstrukční oceli třídy 11 mají své přednosti a těch se využívá především u komplikovaných staveb. Jsou jimi rozměrné vícepatrové objekty, atypické tvary a přechody mezi budovami, obtížně dostupný a svažitý terén v jejich bezprostředním okolí. Postavit tuto nosnou konstrukci si můžete dovolit v podstatě kdekoliv, pokládka trubek a jejich nastavování je velice variabilní, přitom vám stačí pouhý momentový klíč a sada spojek a kotevních prvků.
Zásadní výhodou je stavba ocelového trubkového lešení Praha přímo a doslova na míru, omezeni můžete být maximálně šíří pracovní plochy, i když to lze spíš považovat za výhodu. Ostatně, řemeslníci ocení bezpečný pohyb ve výškách na prostornějším pásu, ve srovnání s tím úzkým.
Klasické konstrukční systémy z oceli se zpravidla dodávají v sadě, která se liší pokrytou plochou. Jsou to buď 50 m2, 200 m2, anebo 400 m2. Každá sada by měla obsahovat nastavovací spojky, spojky upínací, a trubky o průměru 48,3 mm v délkách 0,5 m, 2 m, 4 m a 6 metrů.
Hliníková lešení se uplatní pouze u výšky stavby do 5 metrů od zemského povrchu u systémů tzv. žebříkových, a u konstrukcí z kozlíkového podélníku a příčníku s teleskopickým výsuvem nohou počítejte jen s maximální výškou 3,5 metru. Hliníková lešení také nejsou tak kompaktní jako ocelové montované systémy, často jsou opatřeny i kolečky pro pojezd a musíte je zabezpečit vždy na rovném a pevném terénu.
Nakoupit nebo pronajmout
Rozhoduje vždy způsob využití a jeho četnost. Pro občasné práce menšího rozsahu v nízké výšce se nevyplácí lešení kupovat. Podobné je to i s ocelovými trubkami, neboť pořizovací nákupní cena jde do statisíců korun a mnohonásobně převyšuje náklady na pronájem lešení. Nákup lešení má smysl víceméně pouze u profesionálů, kteří jej využívají téměř denně, a kde je předpokladem brzká návratnost této investice.