Zatímco ve středověku měly hradby primárně obranný charakter, dnes slouží jako cíl turistů. Pokud se zajímáte o středověkou historii naší země, nebo jste pouze romantickým snílkem, představujícím si nenaplněnou lásku chudého panoše a bohaté komtesy, neváhejte navštívit východočeskou Poličku. Právě toto devítitisícové město, které najdete v pardubickém kraji nedaleko zemské hranice Čech a Moravy, se pyšní nejdelšími středověkými hradbami na světě. Městské středověké opevnění je deset metrů vysoké a v době své největší slávy mělo devatenáct bašt a vodní příkop. Přesto neodolalo vojskům Zikmunda Lucemburského a v době husitských válek (v roce 1421) bylo vypleněno.
Historických unikátů naleznete v Poličce celou řadu. Vždyť jde o královské město založené Přemyslem Otakarem II., které bylo významným místem na obchodní trase mezi Čechy a Moravou a velmi brzy získalo řadu městských privilegií.
Přes velký rozkvět města se Polička nevyhnula dvěma ničivým požárům, které v letech 1613 a 1845 zničily většinu domů. Druhý jmenovaný postihl i kostel svatého Jakuba, který musel být stržen, aby později získal novogotickou podobu. Mohutný kostel je dnes národní kulturní památkou a je oblíbeným cílem turistů. A to nejen pro svoji nadčasovost a propracované detaily, ale i jako „rodný kostel“ jednoho z nejslavnějších českých hudebních skladatelů Bohuslava Martinů, který se narodil ve věžní místnosti kostela.
Další unikátní stavbou je poličská radnice, která se skládá ze dvou částí. Vnější barokní část je z první poloviny osmnáctého století a vnitřní gotická část pochází z poloviny čtrnáctého století.
Významné turistické cíle:
· Středověké městské hradby
· Kostel svatého Jakuba
· Měšťanský pivovar
· Morový sloup na Palackého náměstí
· Kašna se sochou sv. Michaela Archanděla
· Kašna se sochou sv. Jiří
· Rodná světnička Bohuslava Martinů ve věži kostela
· Hřbitovní kostel sv. Michala
Středověká Polička je ideálním místem pro klidnou dovolenou s možností řady výletů po okolí.