Nanotechnologie je technologický vývoj a výzkum atomů a molekul, které se vyznačují svým rozměrem, a to přibližně 1 – 100 mm. Vytváří a používá struktury, zařízení a systémy na atomové úrovni, které díky svými malými rozměry mají nové vlastnosti a funkce.
Laitsky řečeno, si představte disketu v nanometrech pro ukládání dat s kapacitou deseti disket, nebo výkonný motor o rozměrech nanometrů.
Nebo si představte klasický textil, když ho vystavíte dešti, pak zmokne. Nanotextílie naopak odolává všemu mokrému – tedy kapky deště jen sklouznou po povrchu a spadnou na zem.
Jak je to možné?
Nanotextilie je vyrobena tak, že struktura vláken je mnohokrát zmenšena, tudíž vlákna mezi sebe nepropustí žádnou kapalinu. Velmi zjednodušeně Vám to uvedu na příkladu.
Přirovnejte přízi o tloušťce 0,5 cm a nit, která je má tloušťku 1 mm. Pokud vyrobíte oblečení z příze, a vystavíte větru, pak se některými dírkami přece jen vítr dostane snáz dovnitř, oproti oblečení z nitě, kdy dírky mezi nitěmi jsou extrémně malé, vítr nebude mít šanci.
A co si tedy můžeme slibovat od nanotechnologii v průmyslu?
Jaké jsou pokroky
V průmyslu je využití nanotechnologie obrovské. Nestačilo by nám ani 5 stránek na jejich vyjmenování a popsání. Využívá se v každém oboru, od prostého obrábění až po použití v leteckém, kosmickém a obranném průmyslu. Tak např.:
· samočištění a impregnace vnitřních povrchů automobilů
· samočistící vnějšího povrchu auta a ochrana elektronických součástí
· nanobaterie– momentálně je ve vývoji
· již využívané automobilová okna vyráběné nanotechnologií
· povrchová barva auta, která dokáže přijmout energii ze slunečního záření, tudíž i vytvářet elektřinu do auta díky nanotechnologii
· lasery pro mikroobrábění – pro prakticky všechny známé materiály – po výřezu otvoru, byť malého, nezůstává na okrajích žádný materiál
· pájka bez olova s nízkou teplotou tavení
· nanotextilie
· vysokokapacitní záznamová média
· fotomateriály
· nanotrubice
· nanokompozity
· nové izolační materiály
· samočistící fasádní nátěry
· nanosenzory
· konstrukční prvky raketoplánů
Nejlepší řešení nano materiálů můžeme najít v nanokatalyzátorech, které likvidují škodliviny v odpadních plynech. Ať plyny z výfuku našich čtyřkolových motorových miláčků, tak i dvoukolových. Zatím je tato možnost v procesu výzkumu, ale snad již brzy nastane den, kdy bude povinnou technickou výbavou všech aut.
A pokud se nám poštěstí ještě více, tak se snad dočkáme i třeba nanofiltrů, které budou proměňovat škodlivý kouř nejen z komínů domů, ale hlavně z továren na neškodný vzduch, který budeme moci bezpečně dýchat, a který bude i přínosem pro snížení naší ozonové díry a oteplování naší planety, které se neustále zvětšuje.