V tomto případě to s přesností posoudí pouze odborník. Nyní to vypadá na tiše přicházející klimakterium. Není to důvod k panice ani k pocitu, že se zboří celý svět. Pokud se na toto období ženy připraví a přestanou věřit mýtům a tajemným příhodám, i tato část života se zvládne bez větší újmy.
Samozřejmě, že ztráta plodnosti, způsobená úbytkem hormonů, způsobí určité změny. Mnoho žen si začne připadat zbytečných, starých a nemocných. Přechod, jak se lidově říká této etapě, rozhodně není žádná nemoc a není důvod na něj takto pohlížet. Naopak je čas si život začít užívat plnými doušky.
Mohou se v průběhu postupně objevovat i další nepříjemné projevy jako je bolest hlavy, návaly horka a potu, závratě, bušení srdce, u některých žen se přidávají i zažívací a psychické potíže, jako jsou nervozita, plačtivost, sklon k depresivně úzkostným náladám, nespavost. Také je tu zvýšené riziko řídnutí kostí a bolesti kloubů. I když je to poměrně slušný výčet, každá žena reaguje úplně jiným způsobem na přicházející změny. V těžších případech lékař nasadí hormonální léčbu, která dorovnává ztrátu estrogenu.
Na pomoc mohou přijít i jiné zdroje
Vyzkoušet můžete například bylinky, které jsou obstojným konkurentem hormonální léčbě. Obsahují tak zvané přírodní látky fytoestrogenu. Tělo na přírodní léčbu reaguje velmi dobře. Nemusíte chodit zrovna o půlnoci na sběr tajemných léčivek, postačí si zajít do lékárny a nechat si doporučit vhodnou bylinnou směs.
Návaly horka a nepříjemné pocení – další příznaky menopauzy. Dobře si s ním poradí například ploštičník hroznatý. Navíc zlepšuje spánek, paměť, celkovou soustředěnost. Pokud zapůsobí vnější podněty a vyvolají přehnanou podrážděnost a přecitlivělost, je právě tato bylinka tou správnou volbou.
Špatná nálada, stres, trápení, psychika se začíná hroutit – je pravý čas na zcela obyčejný červený jetel. Ano, je to přesně ten, který roste na loukách, parcích, našich zahrádkách. Obsahuje mnoho fytoestrogenů a je to nepostradatelná rostlinka, která působí preventivně proti rakovině prsu.
Návaly úzkosti, plačtivosti, ale i nespavost– na scénu přichází třezalka tečkovaná. Nelze ji užívat dlouhodobě, ale třeba po 14 dnech se zaznamenává podstatná změna.