Jako malí jste měli určitě takového šupináče několik dní před Štědrým dnem ve vaně. Většinou jej koupila maminka na trhu anebo jste měli to štěstí, že někdo z rodiny patřil mezi rybáře a mohl se tak pyšnit každoročním úlovkem.
Jak se vlastně ale taková ryba chytá
V první řadě potřebujete povolení, tedy rybářský lístek a pak také vybavení v podobě prutu a různých návnad. Záleží na tom, jestli patříte mezi amatéry nebo profesionály. Taková výbava totiž může stoupat i do několika desítek tisíc korun.
No a pak už je to jenom o štěstí, jestli právě k vám zabloudí vytoužený úlovek. Ale můžete tomu samozřejmě pomoci i vy sami.
Účinná zbraň i na ty nejopatrnější kusy
Právě návazce na kapry rozhodují definitivně o tom, zda budete na číhané úspěšní. V současné době nabízí právě tento hobby typ řadu nejmodernějších materiálů, ze kterých si je můžete vyrobit. Proto si jeden z nich detailněji představíme, abychom vám ukázali, jak pracovat při vytváření takového účinného kombinovaného návazce. Díky němu se vám může podařit ulovit skutečně kapitální kousek.
Čirý fluorocarbon v kombinaci s měkkou pletenou šňůrkou
Na tuto kombinaci se chytil už nejeden krasavec. Je to ideální volba do revíru s průzračnou hladinou. Fluorocarbon se dá totiž ve vodě jen těžko identifikovat. Jeho největší devizou je vysoká tuhost, která zabrání zamotání. Jeho použitím tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Navíc budete nenápadní a můžete tak zaútočit ze zálohy v plné síle.
Krok za krokem k ideálnímu návazci:
1. Máte nakoupeno. Takže teď je potřeba zvolit si odpovídající délku a následně ustřihnout. Uvidíte sami, že toto vlákno je velmi tuhé a silně oděru vzdorné.
2. Poté si ustřihněte měkkou šňůrku, na kterou upevníte samotný háček. Ideální je svlékací s měkkým potahem, se kterým se vám bude dobře pracovat.
3. Na svlečené části vytvořte klasickou smyčku tak, aby uzlík končil ve spodním boilie. Díky tomu se vám nebude nikam posouvat.
4. Navlečte kroužek a vytvořte malý uzlík.
5. A samozřejmě nesmí chybět ani háček s pekelně nabroušeným ostřím. Po každém přehozu je pečlivě kontrolujte a v případě potřeby použijte brousek.
6. Teď ještě vymezte vzdálenost boilie od háčku a ten pak následně navažte. Ještě budete potřebovat smršťovací hadičku a návazec, který musí dobře sedět.
Hodně vám může pomoci také dlaňový test, kdy zjistíte, jak se háček chová. Neměl by se v žádném případě přetáčet.