Vždycky se najde někdo, kdo na vás bude chtít vydělat. Je to tak v soukromém životě (kde onen zisk nebude finanční, ale může být i jiný), bude tomu tak ve škole, bude tomu tak ve veřejném životě
(pokud zastáváte veřejnou funkci), zkrátka všude. Celý život je vlastně jeden velký obchod, něco za něco, ale ne vždy se to rovná. Bohužel existují případy, kde se ani výměna rovnat nemůže. Jenomže nelze to kvalifikovat ani jako podvod. Lidé dobrovolně nakráčí do jámy lvové, a potom se nestačí divit.
Má to co dělat se vzděláním
Vzdělaní lidé, kteří neovládají jenom matematiku a český jazyk, ale mají také alespoň nějaké ekonomické vzdělání, finanční gramotnost a kritické myšlení, vzdorují pochybným společnostem daleko lépe, protože jsou to většinou stejní lidé, kteří takové společnosti zakládají. Nejde tak ani o to, že by snad nevzdělaný člověk nemohl mít dostatek selského rozumu, aby v tom rozpoznal nějaký podvod, ale spoustu lidí nenapadne číst, co podepisují. Děje se to až příliš často, neustále někomu věří a pak se diví. POZOR, není nutné zpochybňovat naprosto všechno a za vším vidět podvod, to ne! To nikdo nechce a nemůže po vás chtít, protože pak se z vás stanou akorát mrzouti, co volí SPD. První krok, jak vyskočit z tohoto zajetého algoritmu – dostal po prstech, pláč, vztek, dostal po prstech – je číst, CO VÁM KDO předkládá. Pokud tomu psanému slovu nerozumíte, nevadí, zeptejte se po okolí nebo se na to jenom podívejte společně ještě s někým a rozeberte to.
A) Pokud vás někdo nutí do okamžitého podepsání smlouvy, je něco špatně a už tady zbystřete. Nepošle-li vám smlouvu, ať se na ni můžete v klidu podívat a rovnou vám strčí pero do ruky, tak jděte od tohoto pryč.
B) Pokud jsou ve smlouvě nejasné části, o kterých nic nevíte, udělejte si kopii nebo přizvěte odborníka, který vám pomůže.
vám radí, že někdy je dobré zaměřit se na to, jaké máte vůbec možnosti. A podle toho vybírat. Snažte se o nejlepší podmínky a nejjasnější smlouvy.